Klíč ke správnému klíčení zrní pro papoušky

Zelené klíčky se dobývají ve velkém nejen na lidský stůl, ale své místo mají i v misce vašich opeřených miláčků. Proč jsou klíčky skvělým doplňkem stravy a jak můžete začít klíčit semínka i vy, vám prozradím v následujícím článku.

Podívejte se svému papouškovi do misky - co právě baští? Proso, oříšky, semenné směsi nebo třeba ovoce a zeleninu? Každá z těchto složek potravy je skvělým základem pro zdravého a silného papouška. Občas mu můžete přilepšit i nějakou vlastnoručně vyrobenou směskou, ale možná jste mu ještě nevyzkoušeli podstrojit další, neméně zajímavou složku ptačí potravy - naklíčená semínka

Pro ty z vás, co o nakličování semen slyšeli zatím jen zpovzdálí, to může znít docela složitě, ale v zásadě je to velmi snadné a s mým návodem to zvládne každý.

Nálož vitamínů do zobáčku

Naklíčená semínka jsou malým přírodním zázrakem - všechno, co je v nich běžně uloženo, jako jsou tuky, sacharidy nebo bílkoviny, se při setkání s vodou jako mávnutím kouzelného proutku začne probouzet a přeměňovat na vitamíny a minerály. Ty jsou právě v maličkých klíčcích, které se derou na světlo a dávají vzniknout nové rostlině. Proto jsou tak zdravé - nejen pro papoušky, ale nakonec i pro nás. Klíčky nebo výhonky (tzv. microgreens) jsou superpotravinou, která nejen skvěle vypadá, ale i báječně chutná.

Klíčky lze díky velké oblibě sehnat i v běžných obchodech s potravinami, ale právě kvůli tomu je velmi často nutné sáhnout hlouběji do kapsy. Pokud chcete mít doma zdravého a vitálního papouška, nemusíte ale platit spoustu peněz za něco, co si můžete snadno a lépe vyrobit sami doma.

Co ke klíčení semínek pro papoušky budete potřebovat?

Pro klíčení semínek si připravte: 

*Plech, misku a cedník můžete nahradit také speciální klíčící nádobou. Pro začátek ale doporučuji vyzkoušet klíčení s tím, co máte běžně doma.

Semínka pro naklíčení seženete i u mě na e-shopu. Pro papoušky mám speciální nakličovací směsi, které jsou sestavené tak, aby obsahovaly rozmanitost vitamínů a zároveň měly podobnou dobu klíčení. Vybrat si můžete třeba nakličovací směs pro ptactvo v baleních od 1 do 20 kg nebo 15kg balení nakličovací směsi od Deli Nature. Díky výhodné ceně opravdu ušetříte a balení krmiva vám vydrží dlouho. Naklíčená semena by totiž měla tvořit v období mimo hnízdění jen něco kolem 15 % denního příjmu potravy. V období hnízdění to klidně může být až polovina denního příjmu. V tomto období ptáci nálož vitamínů ocení a dokáží ji efektivně zpracovat.

Superpotravina krok za krokem

Vybraná zrna nebo směs zrn namočte na danou dobu do čisté vody. Ideální je k tomu plech nebo miska s rovným dnem. Místo namáčení lze zrna a semínka rozprostřít na vlhké papírové utěrky a pravidelně je vlhčit za pomoci rozprašovače, ale zabere to o trochu více času a úsilí. Pro odhad času, který vám máčení zabere, si můžete prohlédnout přehlednou infografiku. V ní najdete doporučený čas pro jednotlivé typy luštěnin a obilovin.

návod pro klíčení semen

Po uplynutí času, po který se semínka mají máčet, je propláchněte a přemístěte do cedníku. Ten umístěte na hrnec nebo nádobu, ve které bude po dně trocha vody. Dno cedníku by se vody nemělo dotýkat. Jde jen o to, že postupným odpařováním vody do sebe semínka absorbují vzdušnou vlhkost. Semínka také můžete ze shora zakrýt vlhkým ručníkem či papírovou utěrkou. Efekt bude stejný.

Při začátku klíčení a při vlhčení dejte pozor na to, aby vám semínka nezačala plesnivět. V takovém případě je nutné celou dávku vyhodit a rozhodně ji do krmení nepřidávat! Plíseň v krmení může papouškům způsobit vážné zdravotní problémy. 
Snadno se plísním vyvarujete, když vždy směs semínek před procesem klíčení vizuálně zkontrolujete a zrnka, která se vám nebudou zdát, z klíčení rovnou odeberete. Ta poznáte hlavně tak, že budou mít oproti ostatním bělavý povlak. Plísni zabrání také přiměřená vlhkost a čisté nástroje při práci. Proto důkladně vyčistěte klíčící misku nebo cedník a pomoci vám může i vlhčení a namáčení v destilované vodě. 

Zhruba po uplynutí 12 hodin můžete již zpozorovat první klíčky. Semínka po této době znovu opláchněte pod tekoucí vodou a dejte jim ještě nějaký čas, aby mohly klíčky povyrůst a zesílit (maximálně však 48 hodin).

Než takto naklíčená semena naservírujete ptactvu, je dobré je nechat pořádně okapat a nebo je prohnat odstředivkou na salát, abyste je zbavili přebytečné vody.

Zvládli jste to? Výborně, pak jsou klíčky hotové a nezbývá než jimi zpestřit stravu vašim opeřeným miláčkům. Myslete ale na to, že klíčky jsou “čerstvé” maximálně po dobu dvou dnů. Poté mohou být už semínka nepěkná a tak mohou začít zahnívat, proto vždy po dvou dnech vykličte semínka nová. Dobu použitelnosti můžete o něco málo prodloužit skladováním v lednici.

Věřím, že si klíčení semínek oblíbíte stejně jako já a možná nakonec tentokrát nebudou papoušci uzobávat z vašeho talíře, ale vy z jejich misky, protože naklíčená semínka jsou opravdovou dobrotou.

Kdyby vás cokoliv ohledně nakličovacích směsí, klíčení a nebo celkově o krmení papoušků a jiných ptáků zajímalo, neváhejte se na mě obrátit. Jsem vám k dispozici na e-mailové adrese info@proptaky.cz.