Veterinářka radí: Zjistěte, proč si váš papoušek škube peří

ŠKUBÁNÍ PEŘÍ U PAPOUŠKŮ

kakaduUž se asi každý z vás setkal s oškubaným papouškem. Škubání je bohužel velmi častý zlozvyk,a udává se, že jde o problém 10-15% v zajetí chovaných papoušků. Toto číslo je docela alarmující, protože jde o špičku ledovce a škubání může začít velmi nenápadně jako zvýšená péče o peří. Než si toho chovatel pořádně všimne, může mít v kleci rázem ptáka s krásně opeřenou hlavou, ale holým hrudníkem a velmi těžko řešitelným zlozvykem.                                                                                          

Papoušci si peří poškozují zobákem a může jít o žvýkání, kousání, trhání a odírání. Bývá poškozené peří všude po těle kromě zádě a hlavy, kam si papoušek nedosáhne. Často se automutilační (sebepoškozující) chování nezastaví pouze u peří, ale pták si časem začne vykusovat i kůži a nezřídka si způsobí i velmi hluboké rány, především na hrudníku a na nohách.

Příčiny tohoto chování lze rozdělit do tří hlavních skupin:

1) maladaptivní chování – papoušek se nedokáže zadaptovat v nevyhovujícím, abnormálním, nebo stresovém prostředí

2) malfunkční chování-vyústění abnormálního psychologického nastavení zvířete, špatného vývoje mozku a nervového aparátu jako důsledek nevyhovujících životních podmínek, především v ranném věku (ruční dokrmování, nezdravá fixace na člověka, částá změna majitele, apod.)

3) abnormální chování kvůli zdravotním problémům- jakékoli onemocnění způsobující bolest, dyskomfort, dráždění a svědění vyvolá dříve nebo později poškozování peří

Oškubaný papoušek nemusí působit nijak nemocně, ale nejde jen o poškození peří jako takového. Při škubání peří trpí i kůže – papoušci si totiž často peří trhají tak, že poškodí peřový folikul a kůži jako takovou, co může vyústit až v záněty folikulů i kůže. U oškubaného papouška se zvyšuje metabolická zátěž, protože pták má omezenou schopnost termoregulace. Nezřídka se u škubajících papoušků setkáme i s chronickými, byť mírnými ztrátami krve, což mimo jiné zatěžuje do značné míry imunitní systém.

Nejčastěji škubání peří pozorujeme u papoušků žako, eklektus, kakadu a ara.žako

O příčinách škubání peří bylo napsáno mnoho a mnoho článků a kapitol v odborném tisku, jejich detailní rozbor je nad rámec tohoto článku, takže uvedu jen stručný výčet některých možných příčin:

-ekto- a endoparazité (vápenka, čmelíci, všenky, giardie a další jednobuněční parazité-především u korel)

-bakteriální nebo kvasinkový/plísňový zánět kůže

-virózy jako PBFD, polyomaviróza, neštovice

-neoplazie kůže (xanthom, lipom a další tumory)

-deficitní výživa (hypovitaminóza A) a neadekvátní krmná dávka (složením i množstvím)

-nízká vzdušná vlhkost, nemožnost se koupat

-toxiny (cigaretový kouř, vonné svíčky, osvěžovače vzduchu, krémy na ruce, pleťová mléka, intoxikace těžkými kovy z nevyhovující klece nebo hračky)

-hypersenzivita nebo kožní alergieel

-systémová onemocnění (chlamydióza, PDD, apod.)

-onemocnení dýchacího traktu (zánět vzdušných vaků, pneumonie)

-onemocnění jater

-onemocnění urogenitálního nebo gastrointestinálního traktu

-endokrinní nebo metabolické onemocnění (cukrovka, hypothyreóza, hypokalcémie, apod.)

-ortopedické onemocnění (např. zlomenina, tumor kosti, zánět kostí)

-neodborně provedené zastřižení křídel

-jakékoli poranění

-psychické příčiny (nevyhovující klec, nevyhovující prostředí, sexuální frustrace, neadekvátní strava, nekvalitní péče, nevyhovující zoohygienické podmínky, náhlé změny prostředí, nemožnost normálního pohybu-letu, spánková deprivace, porucha chování k upoutání pozornosti majitele, strach, fóbie, hormonální dysbalance, nuda, nemožnost projevů normálního chování, apod.)

Z výše uvedeného výčtu je vidět, že není vůbec jednoduché určit přesně příčinu škubání peří a veterinární lékař z vás nechce „jen tahat peníze“, když trvá na celkovém vyšetření papouška včetně vyšetření trusu, krve a RTG, i když jde „jenom o peří“.

A jak to už bývá, je mnohem, mnohem jednodušší škubání peří zabránit než ho řešit a léčit.

Prevence spočívá v tom, že by si papouška měl pořídit pouze člověk, který ví, co ho čeká, zná přesně nároky zvoleného druhu, ať už na velikost klece, vlhkost, denní režim, apod., ale i nároky na krmení. Nikdy se nám nepodaří úplně napodobit přírodní podmínky a stravu, ale měli bychom se o to snažit po celý život papouška a nespokojit se s tím, že bude zavřený v nějaké kleci a bude mu sypáno nějaké zrní.

 

MVDr. Jana Leimerová

https://veterinazabreh.cz/


veterina2

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení