Chystáte se na dovolenou a přemýšlíte o tom, že byste vzali s sebou i svého papouška? Cestování s opeřeným parťákem může být skvělým zážitkem, ale je potřeba se na to dobře připravit! Pojďme se tedy podívat na to, co je potřeba zvážit ještě před cestou a jaké kroky podniknout, aby vaše dovolená byla pohodlná a bezpečná pro všechny členy výpravy.
Než se rozhodnete sbalit kufry i svému papouškovi, je velmi důležité předem zvážit, zda je pro něj cestování vhodné. Někteří papoušci, kteří jsou nebojácní, nevadí jim změna prostředí a rádi poznávají nové věci, si cestování skutečně užijí a velmi rádi se s vámi na nová místa podívají. Na druhou stranu pro papoušky, kteří jsou citlivější na změny, mají rádi svou rutinu a svůj bezpečný domov, může být cestování stresující, budou neklidní, a to může mít negativní vliv i na jejich zdraví, tak pozor na to. Pro ně by proto bylo lepší, kdyby zůstali doma a vy jste je svěřili do péče někoho, koho znají a komu důvěřují.
Nejste si jistí, do jaké skupiny váš papoušek patří a zda se mu cestování bude nebo nebude líbit? Doporučuji vám začít s krátkým výletem, například na prodloužený víkend. Díky tomu zjistíte, jak se váš pták bude chovat mimo domov a jak bude reagovat na nové prostředí a změny. Pokud bude všechno v pořádku, můžete vyrazit i na delší pobyt, ale první zkušenost by měla být co nejméně stresující pro všechny zúčastněné.
V případě, že se nakonec rozhodnete nechat papouška doma, doporučuji si přečíst si článek Co dělat s papouškem, když jedeme na dovolenou, ve kterém jsem popsal, jak připravit klec, koho oslovit, aby se o něj postaral a kam jej případně dát, když se o něj nikdo nemůže starat u vás doma.
Co je potřeba zařídit před cestou?
Dokumenty
Před cestou do zahraničí je potřeba zajistit několik důležitých věcí. Začnu rovnou papírováním. Stejně jako psi a kočky musí mít i papoušci potřebné dokumenty pro vycestování. Pokud plánujete cestu do zemí Evropské unie, požádejte na krajské veterinární stanici, ať papouška zaregistrují do systému TRACES (integrovaný počítačový veterinární systém Evropské unie, sloužící k hlášení přemisťování zvířat a zárodečných produktů mezi členskými státy EU). Kromě toho je dobré s sebou mít i doklad o nabytí papouška, tedy kupní smlouvu. Dále, pokud je pták chráněný mezinárodní úmluvou CITIES, mějte s sebou i tuto dokumentaci. Pro cesty mimo Evropu se pro jistotu informujte přímo na veterině, jaké doklady budete potřebovat.
Před návratem domů je potřeba navštívit místního veterináře, který vám vystaví osvědčení o zdraví papouška. Provede klinickou prohlídku a na počkání vám vydá potřebné dokumenty pro cestu zpět.
Letadlem, vlakem, autobusem nebo autem?
V případě, že se rozhodnete s papouškem letět letadlem, je nutné dopředu rezervovat letenku pro přepravu zvířete. Letecké společnosti mají na přepravu papoušků specifické požadavky, například musí být v pevné nepropustné přepravce, které musí být řádně zajištěné, aby nedošlo k úniku zvířete. Přepravka je většinou umístěna v zavazadlovém prostoru, ale některé aerolinky umožňují zvířatům cestovat i na palubě (je potřeba si to předem prověřit u dané společnosti).
Při cestách vlakem nebo autobusem přepravci rovněž požadují, aby ptáci cestovali v uzavřených, nepropustných přepravkách a obvykle si účtují jízdné jako za psa. Při dlouhých cestách nezapomeňte dát papouškovi do přepravky dostatečné množství krmiva a ovoce, které mu alespoň částečně nahradí přísun vody.
Pokud ale máte možnost, cestování autem je podle mého názoru nejlepší volba. Můžete dělat přestávky, kdykoliv je to potřeba a máte úplnou kontrolu nad prostředím, ve kterém papoušek bude. Můžete například přizpůsobit teplotu v autě a pustit rádio s oblíbenou hudbou papouška. Při delších cestách je navíc dobré jet na noc. Papoušek díky tomu větší část cesty spí a ráno budete na místě.
Jak bezpečně převážet papouška v autě?
Řiďte se dvěma radami: zajistěte, ať je papoušek v bezpečí a zároveň ať má dostatečné pohodlí.
Každý papoušek by měl být umístěný v kleci, kterou můžete dát do zavazadlového prostoru auta a pořádně zajistit, aby se nehýbala. Do klece můžete přidat bidýlka, ať si může pohodlně sednout zároveň podle potřeby měnit polohy. Nezapomeňte také na dostatečný přísun vody. Místo běžné misky na vodu, která by se po cestě mohla vylít, doporučuji používat speciální napáječky, které jsou pevně připevněné k přepravce nebo kleci.
Pokud budete s papouškem při jízdě komunikovat a on na vás navíc uvidí, nemám obavy, že by vaše cesta neproběhla v pořádku.
Nebudou mít na ubytování s papouškem problém?
Před rezervací ubytování je určitě dobré si ověřit, že majitelé hotelu nebo apartmánu nebudou mít s papouškem problém. Z vlastní zkušenosti vím, že to ve velké většině není žádná komplikace, ale některé ubytování mají pro zvířata speciální podmínky a pravidla. Nemějte z toho žádný strach, uvidíte, že se nakonec všichni budou chlubit tím, jací hosté k nim přijeli a budou z papouška unešeni.
Můj tip: Při hledání ubytování se zaměřte na méně navštěvované oblasti, kde nebývá tolik turistů. Zde budete mít větší klid a všichni si dovolenou vychutnáte plnými doušky. Papoušci si navíc užijí krásnou přírodu, pozornost místních a zároveň nebudou vystaveni velkému stresu z množství lidí kolem.
Na co si dát pozor během dovolené?
I na dovolené je dobré udržet papouškův denní režim. Dbejte na to, ať má neustálý přístup k pitné vodě a krmte jej podle toho, jak je zvyklý. Pokud budete trávit čas na pláži nebo na sluníčku, nezapomeňte jej chránit před přímým slunečním zářením – nejlepší je, když jste schovaní pod stromem nebo v nějakém stínu a občas ho můžete osvěžit jemným rozprašovačem vody. Papoušci totiž snášejí vysoké teploty hůře než lidé.
Pokud plánujete procházky, můžete mít papouška na popruhu. Vždy se ale ujistěte, že jste na bezpečném místě a pták není vystavený riziku, jako jsou například horké povrchy nebo nebezpečná zvířata.
Máte nějaké osvědčené tipy nebo se vám při cestování s papouškem přihodilo něco, na co byste rádi upozornili ostatní? Podělte se o své zážitky na mém Facebooku, kde se můžete inspirovat i od ostatních chovatelů. Ať už se rozhodnete vzít svého opeřeného parťáka s sebou, nebo ho nakonec nechat doma, přeji vám pohodovou dovolenou, plnou krásných zážitků!
Pokud si teprve plánujete pořídit svého prvního papouška, pečlivě prozkoumejte na jaké věci dát pozor, protože by mu v kleci nebo voliéře mohly ublížit. Kromě toho byste měli dbát i na to, aby se papoušek nebál. No a následně se můžete věnovat odchovu ptáčat nebo volnoletectví.
Mohlo by vás také zajímat: