Jak přilákat ptáčky na svou zahradu?

Občas mi napíšete, že byste moc rádi pozorovali ptáky i na své zahradě. Líbí se vám jejich radostné cvrlikání, které často značí příchod jara a krásného počasí. Ale i přesto, že máte na zahradě klid, stromy nebo třeba keře, ptáčci se u vás moc nezdržují. Jakto? 

ptaci na zahrade_web

Pamatuju si, jak jsem jednou na jaře seděl s hrnkem kávy venku a najednou se ozval kos. Jen jeden jediný. A jak mě to potěšilo! Od té doby jsem začal zjišťovat, co všechno pro ptáčky můžu udělat, aby se ke mně vraceli častěji. Dnes už mi nad hlavou létají sýkorky, stehlíci, zvonci i brhlíci. V pítku si rádi máčí peří a u krmítek to žije i mimo zimní sezónu.

Pokud chcete i na své zahradě více ptačích návštěvníků, rád se s vámi o mé osvědčené tipy podělím. 

Jaké ptáčky můžeme na našich zahradách pozorovat?

Možná vás překvapí, kolik ptačích druhů se u nás vyskytuje, a to dokonce i ve městech! Mezi nejčastější hosty zahrad a krmítek patří:

  • sýkorky (koňadra, modřinka)
  • vrabci
  • kosi černí
  • hrdličky
  • zvonci
  • stehlíci
  • brhlíci
  • červenky

Na jaře a v létě se pak objevují i rehkové, pěnkavy, vlaštovky a další. Někteří ptáci zůstávají přes zimu, jiní přilétají jen v určitých obdobích roku. Pokud se chcete s jednotlivými druhy seznámit blíže, mrkněte na můj článek o 10 nejznámějších ptácích, kteří hodují třeba i na tom vašem krmítku

Proč vlastně přitahovat ptáky na zahradu?

Důvodů, proč mít na zahradě ptáky, je víc než dost. Není to zdaleka jen o tom, že jejich zpěv hezky zní nebo že je rádi pozorujete. Přítomnost ptáků totiž výrazně přispívá ke zdravému a vyváženému fungování celého zahradního ekosystému. 

Například sýkorky, rehci nebo brhlíci si rádi pochutnají na mšicích, housenkách, larvách i jiném drobném hmyzu, který by jinak mohl poškodit vaši úrodu. Mnoho pěvců během hnízdění spotřebuje až několik stovek hmyzích jedinců denně, a to už je pořádná přírodní ochrana proti škůdcům.

Kromě toho ptáci hrají důležitou roli při šíření semen a podporují pestrost rostlin i živočichů. Čím více druhů na vaší zahradě žije, tím stabilnější a odolnější celek vzniká. Taková zahrada je pak méně náchylná k přemnožení škůdců.

Navíc, pro děti je zahrada plná života skvělý způsob, jak si vytvořit vztah k přírodě. Místo abstraktních pouček uvidí zblízka, jak funguje koloběh v přírodě, poznají jednotlivé druhy ptáků a naučí se jim pomáhat.

Tak se konečně pojďme podívat na jednotlivá doporučení, díky kterým si získáte přízeň všech ptáků ve vašem okolí.  

1. Krmítka jako základ každé zahrady plné opeřenců

Ptáci si velmi dobře pamatují místa, kde najdou potravu a jakmile jednou přiletí a pořádně si pochutnají, budou se pravidelně vracet.

Když vybíráte krmítko pro venkovní ptactvo, doporučuji se zaměřit na několik důležitých vlastností. Základem je stříška – ta by měla chránit potravu před navlhnutím a následném znehodnocení. Kromě toho je dobré, když má krmítko dostatečně prostornou plochu na které se může pohodlně najíst víc ptáčků najednou. Za velmi důležité považuji i možnost snadného čištění. Zbytky potravy totiž mohou začít plesnivět, a proto je ideální vybírat takové krmítko, které snadno rozeberete nebo vyčistíte bez složité manipulace. No a v neposlední řadě myslete i na bezpečné umístění, ideálně ve výšce alespoň 1,5 metru nad zemí, aby se k němu nedostaly kočky a další predátoři.

Na mém e-shopu proptaky.cz najdete rovnou několik variant krmítek, která tyto požadavky splňují. Například závěsné dřevěné krmítko ve tvaru salaše nebo plastové krmítko, které se velmi snadno doplňuje i čistí. V zimních měsících určitě oceníte i krmítko na lojové koule, které je ideální pro ptáky, kteří si rádi pochutnají na tučnějším krmení.

A co do krmítek?

V zimě: slunečnice, lojové koule, loupané ořechy, drcená kukuřice nebo ovesné vločky.

Na jaře a v létě: semena s nižším obsahem tuku, mouční červi (sušení i živí), krmítkové směsi nebo čerstvé ovoce (například jablka, hrozny, bobule).

Je ale velmi důležité zmínit i to, čím ptáky rozhodně nekrmit. Nikdy jim nedávejte slaná jídla, zbytky z kuchyně, chléb ani plesnivé pečivo – to všechno totiž může ptákům vážně ublížit. Pokud vás zajímá podrobnější přehled toho, co je do krmítek vhodné a co určitě ne, doporučuji se podívat na můj článek “Jak a čím dokrmovat venkovní ptactvo a na co si dát pozor?”.

ptak zrni_web

2. Pítka, která jsou snad ještě důležitější než krmítka

V horkých dnech, ale paradoxně i v zimě, hlavně během mrazů, ptáci trpí nedostatkem vody. Pokud jim připravíte čisté pítko, velmi rychle si ho oblíbí. Ptáci se v něm nejen napijí a osvěží, ale rádi se v něm i koupou a čistí peří.

Ideální pítko by mělo být mělké, s hloubkou maximálně do 5 cm. Kromě toho doporučuji i pozvolný okraj, který ocení hlavně menší druhy ptáků, které si rády právě na okraj sedají a namáčejí se postupně. Důležité je také jeho správné umístění. Nejlépe uděláte, když pítko dáte na klidné a vyvýšené místo, odkud budou mít ptáci dobrý výhled a kde se budou cítit v bezpečí. A snad to nejdůležitější na konec – nezapomínejte na pravidelnou výměnu vody! Zejména v létě se voda rychle kazí, zvlášť pokud do ní spadne listí nebo výkaly a mohla by se velmi rychle stát zdrojem bakterií nebo parazitů. 

ptak koupani_web

3. Pomozte ptákům při hnízdění

Jednou z nejkrásnějších odměn za to, že vytvoříte na své zahradě bezpečné útočiště pro ptáky, je pozorovat, jak se zde rozhodnou usadit natrvalo a vyvést mladé. Když totiž ptáci zjistí, že u vás najdou nejen dostatek potravy a vody, ale i místo k hnízdění, máte téměř stoprocentní jistotu, že se budou pravidelně vracet.

Ptáci hnízdí buď v dutinách stromů nebo v keřích. 

Těm, kteří hnízdí ve stromech (což jsou například sýkory, vrabci nebo brhlíci), pomůžete tak, že jim připravíte a zavěsíte hnízdící budku, která dutinu stromu skvěle nahradí. Každý druh ptáka má jiné nároky na vletový otvor i velikost budky – přesné rozměry pro jednotlivé druhy najdete v článku zaměřeném na hnízdění venkovních ptáků. Budky není dobré zavěšovat blízko sebe, jelikož opeřenci mohou být teritoriální a potřebují prostor, aby se navzájem nerušili.

Ptákům, kteří hnízdí v keřích (například kosi, drozdi nebo strnadi), se bude hodit materiál na stavbu hnízda. Já osobně nechávám v blízkosti keřů hromádku sena, přidávám i mech a občas pověsím košík se srstí z česání našeho psa. Kromě toho ptáci ocení i bavlněné vlákno, ovčí plsť nebo třeba peří ze starých polštářů a peřin.

Specifickou skupinou jsou vlaštovky a jiřičky, které si tradičně staví hnízda z hlíny a stébel těsně pod střechy budov. Tato hnízda vám ale mohou vadit, hlavně kvůli trusu, který padá na fasádu. Což chápu, proto mám pro vás rovnou dvě řešení. Jakmile ptáci hnízdo postaví, připevněte pod něj prkénko, které zachytí nečistoty. Případně jim rovnou nabídněte miskovité hnízdo z dřevocementu. Pro vlaštovky ho umístěte dovnitř stodol, pro jiřičky ven pod přesah střechy. Tak jim pomůžete přežít i v naší moderní krajině a vyhnete se i případnému poničení fasády.

ptaci hnizdo_web

4. Pěstujte rostliny, na kterých si ptáci mohou pochutnat

Ptáci sice ocení, když jim nasypete do krmítka pár dobrot, ale ještě více si váží prostředí, kde si mohou potravu najít sami. A právě pestrá zahrada, plná plodících keřů, kvetoucích rostlin a hmyzu je pro ptáky skutečným rájem. Vhodně zvolenými rostlinami navíc ptákům vytvoříte přirozený úkryt, který mohou využít v každém ročním období.

Základem jsou keře s plody. Mezi osvědčené druhy patří například černý bez, jehož plody milují například drozdi a kosové. Oblíbený je také jeřáb ptačí s nápadnými oranžovými bobulemi a hustý porost zimolezu či šípková růže, která ptákům může slouží i jako bezpečné zázemí.

Další skupinou jsou trvalky, jejichž semena ptáci rádi vyzobávají, hlavně tedy v chladnějších měsících. Pokud tyto rostliny po odkvětu ponecháte tak, jak jsou, opeřencům vytvoříte cenný zdroj potravy bez nutnosti další péče. Skvělé jsou slunečnice, mák setý nebo třapatka, ale i šanta a levandule. 

V jarním a letním období, kdy část ptáků dává přednost hmyzu, ocení přítomnost bylinek a květin, které ho přirozeně přitahují. Výborná je na to máta, šalvěj, yzop nebo dobromysl – nejen že krásně voní a kvetou, ale hlavně lákají včely, čmeláky i další drobný hmyz, na kterém si pochutnají sýkory nebo lejsci.
ptak bobule_web

Držím vám palce, ať se vaše zahrada brzy promění v místo plné ptačího zpěvu a cvrlikání! Pokud budete potřebovat poradit s výběrem krmítka, zobání nebo ptačí budky, neváhejte mi napsat na Facebook nebo na e-mail info@proptaky.cz.


Na mém blogu se jinak dozvíte i další zajímavosti, jako například jak se šetrně zbavit holubů z terasy nebo balkonu nebo co dělat, když zásobu zrní napadnou moli. Můžete se také začíst do článku “5 tipů na výlety po Česku za pestrobarevnými papoušky” a spoustu užitečných informací najdete i v obecném článku o ptácích.