Víte na co všechno slouží podestýlka? A znáte výhody různých druhů přírodních podestýlek pro papouščí klece? Pokusím se v tomto článku přehledně srovnat podestýlku z měkkého dřeva, štěpky z bukového dřeva, dřevitou vlnu, podestýlku z konopných vláken, hrubou kukuřičnou podestýlku a bentonitové hrudkující stelivo. Dozvíte se, jaký přírodní materiál je vhodný pro jaké papoušky a jaké výhody má každý z nich.
K čemu je vlastně podestýlka dobrá?
Podestýlka není jen výplň na dno klece – má hned několik praktických funkcí, které přispívají ke zdraví a pohodě vašeho opeřeného kamaráda. Správná podestýlka pomáhá udržovat čistotu a snižuje riziko bakteriálních nebo plísňových onemocnění. Jednoduše zachytává trus, zbytky vlhké potravy i vodu z napáječky. Usnadňuje vám tak údržbu, protože stačí podestýlku pravidelně vyměňovat a nemusíte klec zdlouhavě čistit.
Dobrá podestýlka účinně neutralizuje zápach, což ocení hlavně chovatelé papoušků vhodných do bytu a pohlcuje vlhkost, čímž snižuje tvorbu plísně a množení bakterií. No a v neposlední řadě měkké a přírodní materiály zpříjemňují ptákům pohyb po dně klece, zvlášť pokud rádi šmejdí a hledají krmení. A protože komfort papouška je něco, o co by měl usilovat každý chovatel, podíváme se rovnou na to, jakou podestýlku zvolit.
Jakou podestýlku pro papoušky vybrat?
Dnes je na trhu velké množství podestýlkového materiálu určeného pro klece a voliéry různých druhů ptáků. Z výše napsaného je jasné, že potřebujete podestýlku s vysokou absorpcí vlhkosti a zápachu. Kterou ale zvolit pro vaše ptačí miláčky? Správně zvolená podestýlka do klece je důležitá nejen kvůli hygieně, ale i pro zdraví a pohodlí ptáků. Různé druhy podestýlek se hodí pro různé druhy papoušků – podle velikosti, zvyklostí i chování.
Třeba podestýlka z měkkého dřeva dobře saje vlhkost a má příjemnou přírodní vůni, ale může prášit, což není vhodné pro citlivé ptačí jedince. Výhodou může být její dostupnost a příznivá cena, která vyváží nutnost její častější výměny. Hodí se pro malé až střední papoušky (andulky, korely, agapornisové).
Čisté dřevěné štěpky z bukového dřeva bez přidaných chemikálií jsou kvalitním materiálem pro podestýlku ptákům, kteří mají tendenci si hrát se stelivem. Protože jsou však štěpky poměrně tvrdé a mohly by být nepohodlné pro jemné pařátky drobnějších ptáků, doporučují se především pro střední a větší papoušky (alexandři, žako, amazoňané). Absorpční vlastnosti jsou mírně horší než savost například hoblin. Bukové dřevo má ale dlouhou výdrž (pomaleji se rozkládá), což s přirozenou schopností absorbovat pachy přispívá k čistému prostředí v kleci.
Bezprašná dřevitá vlna je další příklad přírodního materiálu ze surového dřeva, který se tak dá později třeba zkompostovat. V dřevité vlně se nedaří bakteriím ani plísním a pěkně tepelně izoluje. Spíše se používá jako doplněk do papouščích klecí, než jako hlavní stelivo. Jako hnízdící materiál pro papouščí páry ale poslouží dobře.
A co podestýlka z konopných vláken? Přírodní bio vlna z konopí je šetrná k ptačím nohám a antialergická. Hodí se pro široké spektrum exotů (andulky, kanáři, papoušci střední velikosti). Použitou podestýlku z konopných vláken je možné kompostovat. Chovatelé si chválí její výbornou savost a pohlcování pachů. Pokud ji ale váš papoušek spořádá, sledujte, zda nebude mít trávicí obtíže.
Hrubá kukuřičná podestýlka pro střední až velké druhy (kakaduové, žako, amazoňani), ale i pro větší skupiny menších ptáků slouží jako univerzální stelivo. Ačkoliv povrch zůstává suchý, tekutina se hromadí na dně, proto je nutné častěji kontrolovat, kdy podestýlku vyměnit. Tato podestýlka z čistě přírodních kukuřičných vřeten je trochu těžší, takže ji ptáci méně rozhrabávají.
Někdo používá i bentonitové hrudkující stelivo. I když není pro ptáky ideální, má velkou výhodu ve snadné údržbě díky hrudkování a samozřejmě skvělé absorpční schopnosti. Riziko spočívá u zvědavých zobáků, kdy po požití může způsobit ucpání trávicího traktu papouška. Podestýlku Zverlit Uni tak používejte nejprve pod dohledem.
Každému vyhovuje něco jiného, takže možná budete muset vyzkoušet více druhů podestýlek, než najdete tu, se kterou bude váš opeřenec i vy nejspokojenější. Jednoduchý přehled vlastností podestýlek ale najdete v tabulce níže.
Na závěr ještě zodpovím častý dotaz, jak často podestýlku měnit. Je jasné, že frekvence výměny záleží na druhu ptáka, velikosti klece i typu použité podestýlky. Obecně ale platí, že malí ptáci jako andulky nebo kanárci vyžadují výměnu zhruba jednou týdně, střední papoušci, řekněme korely, agapornisové, alexandři asi dvakrát v týdnu a ještě větší papoušci, například žako či kakadu klidně několikrát během týdne.
Čas na výměnu je určitě pokud jde z klece nepříjemný zápach, podestýlka je vlhká nebo slepená a na dně je viditelně více trusu nebo zbytků krmení. O údržbě klece, jak často a správně čistit klec pro papoušky, už článek na našem blogu najdete. Spoustu užitečných informací najdete také v obecném článku o ptácích.